środa, 8.01.2020

Wykład Wszechnicy Żywieniowej pt. Co warto wiedzieć o diecie łatwostrawnej? 15 stycznia br., godz. 17.15

Wydział Żywienia Człowieka SGGW zaprasza 15 stycznia 2020r. (środa), godz. 17.15 na wykład Wszechnicy Żywieniowej pt. Co warto wiedzieć o diecie łatwostrawnej?

Prelekcję wygłoszą: dr hab. Anna Harton oraz dr hab. Joanna Myszkowska-Ryciak, Katedra Dietetyki, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka/Wydział Żywienia Człowieka, SGGW

Wykład odbędzie się w SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 159c na Wydziale Żywienia Człowieka (zielono-biały budynek nr 32), w auli II

Kontynuując cykl naszych Wszechnicowych spotkań dotyczących układu pokarmowego człowieka i  jego wybranych, często występujących schorzeń, zapraszamy  Państwa na pierwszy w Nowym 2020 Roku wykład poświęcony diecie łatwostrawnej, która znajduje zastosowanie m.in. w dietoterapii omówionych wcześniej chorób przewodu pokarmowego np. choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz stanach zapalnych błony śluzowej żołądka.

Podczas wykładu doświadczeni w poradnictwie żywieniowym i dietetycznym pracownicy naukowi Katedry Dietetyki  dr hab. Anna Harton i dr hab. Joanna Myszkowska-Ryciak szczegółowo omówią zasady oraz wskazania do stosowania diety łatwostrawnej, nazywanej również dietą lekkostrawną. Jest to prosta modyfikacja tzw. żywienia podstawowego czyli żywienia zdrowych osób, która zwykle obejmuje eliminację pewnych produktów spożywczych, potraw i/lub technik kulinarnych (sposobów przygotowywania potraw) w celu zmniejszenia zawartości błonnika w diecie. Celem stosowania tej diety jest odciążenie i ochrona przewodu pokarmowego przy jednoczesnym ułatwieniu trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Dieta łatwostrawna jest jedną z najczęściej wykorzystanych diet w warunkach szpitalnych, a sposób modyfikacji zależy od jednostki chorobowej, stanu zdrowia czy występujących dolegliwości pacjenta. Ma ona zastosowanie nie tylko w chorobach przewodu pokarmowego, ale też w stanach gorączkowych, w czasie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych oraz u osób w podeszłym wieku czy u małych dzieci. Podczas wykładu, oprócz prezentacji samej diety łatwostrawnej, dodatkowo zostaną omówione jej rodzaje, w tym dieta z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego, dieta z ograniczeniem tłuszczu oraz dieta o zmodyfikowanej konsystencji.

Wstęp wolny!!

Plakat informującyc o wydarzeniu można pobrać tutaj

Dojazd autobusami: 148, 166, 185, 193, 401, 503

Transmisja on-line na naszym kanale YouTube: Wszechnica Żywieniowa SGGW