wtorek, 7.05.2019

XXIII Piknik Naukowy już w najbiższą sobotę 11 maja

Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na XXIII Pikniku Naukowym

Już w najbliższą sobotę 11 maja 2019 r., w godz. 11-20, na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się XXIII Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Hasło tej wielkiej popularnonaukowej imprezy brzmi ”My i maszyny”, a nasz Wydział, ze swoimi warsztatami i pokazami, doskonale wpisuje się w tę tematykę. Będziemy zatem jednym z wielu wystawców popularyzujących naukę, również w oparciu o własne prace badawcze.

Nasze stoisko, oznaczone numerem G20, zostało usytuowane w strefie „Zdrowie” w Galerii od strony Al.  Zielenieckiej. Pracownicy i doktoranci Wydziału zapraszają Państwa na trzy atrakcyjne warsztaty i pokazy:

  1. Człowiek to maszyna - rusza się i spala kalorie! (godz. 11-14)

Człowiek to skomplikowana „maszyna”, również podczas wysiłku fizycznego, a do intensywnego konieczna jest adaptacja. Stopień wytrenowania badają urządzenia pomiarowe w badaniu ergospirometrycznym. Uczestnicy pokazu - zdrowe osoby dorosłe uprawiające sport amatorsko lub wyczynowo - będą mogli zapoznać się z zastosowaniem mobilnego urządzenia do pomiaru wydatków energetycznych oraz wykonać badania określające adaptację do wysiłku fizycznego. W ramach badania będzie wykonany pomiar tętna i ciśnienia tętniczego krwi w warunkach spoczynkowych, a następnie podczas aktywności fizycznej (jazda na rowerze). Będzie też prowadzony monitoring parametrów takich jak np. tętno, parametry oddechowe oraz wydatki energetyczne. Uczestnicy będą mogli porozmawiać na temat specyfiki żywienia w aktywności fizycznej.

  1. Żywność świeża czy nieświeża - proste urządzenie Ci odpowie (godz. 14-17)

Stopień dojrzałości, czy świeżości surowców spożywczych stanowią ważne atrybuty żywności decydujące między innymi o: wpływie na zdrowie, chęci ich nabycia przez konsumentów, czy przydatności technologicznej. Do sprawdzenia dojrzałości, czy świeżości produktów spożywczych można wykorzystać proste urządzenia pomiarowe takie jak penetrometr, czy owoskop.

Uczestnicy warsztatów - dzieci, młodzież, dorośli - będą mogli poznać działanie tych urządzeń i zbadać wybrane produkty spożywcze.

  1. Maszyna, która sprawdzi skład twojego ciała (godz. 17-20)

Analizatory składu ciała człowieka oparte na bioimpedancji elektrycznej (BIA) bezpiecznie i wiarygodnie określają zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz wody, używane są do oceny stanu odżywienia.

Pokaz z możliwością wykonania badania przewidziany jest dla osób w wieku powyżej 15 lat. Zostanie przy tym omówiona zasada metody, przeciwwskazania do jej wykonania (stany fizjologiczne i jednostki chorobowe wykluczające z badań), a po wykonaniu pomiarów zostaną zinterpretowane ich wyniki: zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, beztłuszczowej masy ciała oraz całkowitej zawartości wody.

Więcej informacji na www.pikniknaukowy.pl

ZAPRASZAMY!

facebookgoogle_plustwitterlinkedinfacebookgoogle_plustwitterlinkedin