piątek, 6.12.2019

Wszechnica Żywieniowa zaprasza 11 grudnia br. na prelekcję pt. Choroby wątroby – diagnostyka i leczenie

Wydział Żywienia Człowieka SGGW zaprasza na wykład Wszechnicy Żywieniowej pt. Choroby wątroby – diagnostyka i leczenie, który odbędzie się 11 grudnia br. (środa) o  godz. 17.15. Prelekcję wygłoszą: dr n. med. Tadeusz Tacikowski (Klinika Gastroenterologii, CSK MSWiA w Warszawie) oraz dr inż. Danuta Gajewska (Katedra Dietetyki, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka, SGGW w Warszawie).

Wykład odbędzie się w SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 159c na Wydziale Żywienia Człowieka (zielono-biały budynek nr 32),  w auli 2.

Wstęp wolny!!

Plakat informujący o wydarzeniu pobierz tutaj.

W cyklu wykładów poświęconych układowi pokarmowemu człowieka i powiązanych z nim gruczołów, omawiamy również wybrane, najczęściej występujące schorzenia. Tym razem wykład dotyczy wątroby. Jest to narząd pełniący wiele funkcji, zapewniających prawidłowe funkcjonowanie nie tylko układu pokarmowego, ale całego organizmu. Nie ma przesady w określeniu, że wątroba to „małe laboratorium”, odpowiedzialne za produkcję, magazynowanie i metabolizm składników odżywczych oraz usuwanie substancji toksycznych. Jest to organ pojedynczy, wymaga zatem szczególnej troski, a żaden objaw wskazujący na nieprawidłowe działanie nie powinien być bagatelizowany. Do uszkodzenia wątroby może prowadzić wiele czynników etiologicznych, a wśród nich wirusy, nadmierne spożycie alkoholu, stosowanie niektórych leków czy też zaburzenia metaboliczne.

Na grudniowym wykładzie Wszechnicy nasi eksperci - lekarz i dietetyk, odpowiedzą na wiele pytań, które często pojawiają się w leczeniu chorób wątroby. Poruszane zagadnienia obejmą między innymi przyczyny, objawy, diagnostykę i leczenie zapalenia, stłuszczenia oraz marskości wątroby. Usłyszą Państwo odpowiedzi na pytania: czy istnieje dieta wątrobowa i jakie są zasady planowania diety w chorobach wątroby.

Dojazd autobusami: 148, 166, 185, 193, 401, 503

Transmisja on-line na naszym kanale na YouTube
Wszechnica Żywieniowa SGGW

Kontakt:

dr inż. Ewa Fűrstenberg, e-mail: ewa_furstenberg@sggw.pl, telefon: (22) 59-37-033, bud. 32, pokój 2094

strona internetowa: wszechnica-zywieniowa.sggw.pl