piątek, 12.03.2021

Integracyjny sport na SGGW

Klub Uczelniany AZS Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie rozpoczyna działalność nowej „Integracyjnej sekcji AZS”. Impulsem do narodzin sekcji są „Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS”, które funkcjonują od 2016 roku i umożliwiają spotkania w sportowej atmosferze dla studentów z niepełnosprawnością studiujących na uczelniach wyższych w Polsce.

Już od pewnego czasu w Klubie zauważaliśmy, że nasza oferta zajęć sportowych na Uczelni jest niepełna. Rozpoczęcie działalności „Integracyjnej sekcji” jest pierwszym krokiem do zaproszenia kolejnej grupy do wstąpienia w nasze szeregi i poznania czym jest Atmosfera Zabawa Sport. – opowiada Prezes KU AZS SGGW Mikołaj Chudzik

Pierwsze zajęcia zaplanowane są na 23.03.2021 r. (wtorek) o godzinie 16:00 (Obiekty Sportowe SGGW wejście pod łącznikiem). Uczestnictwo na zajęcia sekcji to nie tylko możliwość na zawarcie nowych znajomości, ale również szansa na zaliczenie przedmiotu jakim jest wychowanie fizyczne, a udział w Integracyjnych Mistrzostwach Polski uprawnia do pobierania stypendium rektora za osiągnięcia sportowe.

Celem projektu jest integracja i aktywizacja sportowa wszystkich członków społeczności akademickiej SGGW w szczególności osób z niepełnosprawnościami, wspieranie ich w dążeniu do sukcesów w sporcie i nie tylko. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych bez względu na stopień i rodzaj niepełnosprawności. Poprzez udział w sekcji integracyjno – sportowej możliwe będzie zaliczenie obowiązkowych zajęć WF przewidzianych w danym semestrze. – dodaje Kierownik SWFiS Dariusz Rycaj

Zajęcia będą odbywać się we wtorki o godzinie 16:00-17:30 w boccie i czwartki o godzinie 17:30-19:00 w tenisa stołowego lub badmintona na Obiektach Sportowych SGGW przy ul. Ciszewskiego 10 wejście przez Studium Języków Obcych (pod łącznikiem).

Bardzo się cieszę ze wreszcie ruszamy w Warszawie z  zajęciami sportowymi dla studentów z niepełnosprawnościami. Od dłuższego czasu wspólnie próbowaliśmy podejmować takie inicjatywy i bardzo się cieszę ze wreszcie pomysł przechodzi do realizacji, a pierwsze jest  SGGW, uczelnia na której prężnie działa AZS. Trzymam kciuki za osiągniecie sportowe studentów na arenie ogólnopolskiej i liczę ze SGGW DA DOBRY PRZYKŁAD pozostałym stołecznym uczelniom. – zdradza szczegóły powstania inicjatywy Wiceprezes AZS Warszawa Rafał Jachimiak

 

Powstająca sekcja dla osób z niepełnosprawnościami w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest pierwszą tego typu grupą na uczelni warszawskiej i będzie realizować zadania z wyrównywania szans i zrównoważonego rozwoju studentów.  

Cieszę się bardzo, że jako pierwsza Uczelnia w Warszawie wychodzimy z inicjatywą zajęć sportowych dla osób z niepełnosprawnościami. Staramy się przełamywać bariery społeczne i prowadzić wszechstronny rozwój naszych studentów. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to uczelnia, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie i ma możliwość rozwijania swoich pasji. – podkreśla Prorektor ds. Dydaktyki dr hab. Jarosław Gołębiewski prof. SGGW

Wszystkich chętnych zachęcamy do kontaktu mailowego mikolaj.chudzik@azs.pl lub telefonicznego 690 493 443

Poniżej prezentujemy krótki opis dyscyplin, których zajęcia będą odbywać się na naszej Uczelni:

Boccia jest dyscypliną dla każdego, ale największą popularność zdobyła wśród osób z niepełnosprawnością (jak porażenie mózgowe lub inne ciężkie uszkodzenia układu nerwowego wymagające poruszania się na wózku inwalidzkim).

Boccia angażuje zarówno ciało, jak i umysł działając terapeutycznie. Jest doskonałym sposobem na integrację osób niepełnosprawnych fizycznie z osobami pełnosprawnymi: w klubach sportowych, organizacjach pozarządowych, szkołach, centrach rehabilitacji, a nawet w domach. Boccia jest dyscypliną o wielu aspektach: jest to sport z elementami rywalizacji, narzędzie terapeutyczne, gra integracyjna idealna do podejmowania inicjatyw obywatelskich.

Fot. Integracyjne Mistrzostwa Polski boccia

Jest to gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel, mikst), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką lub obok siatki na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie.

Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.

Fot. Integracyjne Mistrzostwa Polski tenis stołowy

facebookgoogle_plustwitterlinkedinfacebookgoogle_plustwitterlinkedin